asociace užité grafiky a grafického designu

Líbáš jako ďábel v Kadani


14. 5. – 31. 8. 2012
 Kinokavárna Hvězda v Kadani

Vystavující: Tomáš Brychta, Martina Cejpová, Tereza Dokoupilová, Veronika Jezdinská, Lucie Kaslová, Karolína Meisterová, Lucie Muchovičová a Michaela Němcová.

Kino Hvězda v Kadani nenabízí jen potěšení filmové, ale i výtvarné. V kavárně probíhá již pátá výstava z cyklu Současný filmový plakát Líbáš jako ďábel! a plánuje se pokračování.

Návštěvníci Hvězdy si zde mohou v příjemném prostředí odpočinout u kávy a při té příležitosti se navíc obohatit prohlídkou výstavy. V současné době je prostor kavárny věnován osmi studentům z ateliéru Grafický design I. Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem, kteří zpracovali téma plakátu pro komerčně úspěšný český film Líbáš jako ďábel režisérky Marie Poledňákové. Vedoucí ateliéru Karel Míšek se společně s kurátorkou a vedoucí kina Hvězda Karolínou Nejepsovou rozhodli upozornit na plakát, jako nepostradatelný komunikační prostředek, jehož výtvarná kvalita je však často zanedbávána a podceňována. To, jakými způsoby se dá zpracovat velkoformátová upoutávka na film, můžeme shlédnout do konce srpna.

Výstava se otevřela v den premiéry filmu v kině Hvězda 14. 5. Jak uvádí autorka projektu, plakáty vznikaly „spíše intuitivně a i přesto se jim podařilo výborně vystihnout náladu filmu“.

 

Rozhovor s Karolínou Nejepsovou vedla Dana Zikmundová.

Výstava Líbáš jako ďábel je součástí cyklu Současný filmový plakát. Představíte ho?

Profil výstavního prostoru kinokavárny kina Hvězda je zaměřen na výstavy filmových plakátů. Hlavním konceptem je vzkřísit toto v současné době neživé téma výstavami jak studentů středních a vysokých uměleckých škol, tak umělců již etablovaných, kteří se tímto žánrem zabývali či ještě zabývají. Následující výstavy jsou teprve v jednání, ale tématiku filmového plakátu bych chtěla samozřejmě zachovat.

Můžete mi prosím stručně popsat, jak vůbec vznikl nápad uskutečnit tuto výstavu?

V kině Hvězda, kde pracuji, se nikdy žádné výstavy nepořádaly. Po rekonstrukci kina a vybudování kinokavárny vznikl prostor, který bylo možné takto využít a myšlenka na vystavování filmových plakátů byla dalším logickým krokem. Tato v pořadí pátá výstava vznikla v rámci projektu Současný filmový plakát, který má za cíl oživit tvorbu filmového plakátu tak, jak jsme jej znali v minulosti, resp. v šedesátých letech, kdy byl filmový plakát skutečným fenoménem.

Kdo přišel s nápadem navrhnout plakáty právě pro tento film?

Nápad vytvořit plakáty k filmu Líbáš jako ďábel byl můj, protože jsem chtěla, aby byl film co nejvíce znám širokému publiku a zároveň, aby byl filmem aktuálním. Zahájení výstavy připadlo na týden premiéry filmu.

Když je srovnáte s oficiálním plakátem pro film Líbáš jako ďábel, jaký podle vás vede?

Ve srovnání s oficiálním plakátem si myslím, že vedou všechny, ale kdybych si měla vybrat jeden konkrétní, tak nejvíce mě zaujala „Vidlice“ Lucie Muchovičové.

Děkuji za rozhovor a přeji Vám, nechť je tato výstava předznamenáním dalších zajímavých projektů.

 

Martina Cejpová

 

Lucie Muchovičová