Výstavní plán 2023

  • Výstavní plán 2023
  • Výstavní plán 2023
  • Výstavní plán 2023
  • Výstavní plán 2023

V roce 2023 se kurátorský záměr nadále vyvíjí v návaznosti na aktuální témata v současném umění, jakými jsou udržitelnost (nerůst), zklidnění mysli (zpřítomnění), minimalizace (životní nastavení) a návrat k tradici (hledání kořenů).

Klíčovými médii jsou současná kresba, site-specific art, fenomén artist-run spaces a spolupráce se zahraničními autory v mezikulturním a mezinárodním kontextu. Představení mladé a střední generace vizuálních umělců. Výstavní plán zkoumá fenomény: „současné kresby s přesahy“, možnosti „nezávislého kurátorství“ a různých formátů "spolupráce“ v návaznosti na již vydané čtyři odborné publikace. Prezentováni budou ukrajinská umělkyně Darja Lukjanenkočesko-švédská umělkyně Alice Máselníková, ředitelka festivalu Supermarket Independent Art Fair a rumunský autor Lucian Sandu Milea z bukurešťské ETAJ artist-run space. Závěrem roku se představí dánská umělkyně Maja Gade za Galerii CC v Malmö ve Švédsku.

Současně se Altán Klamovka prezentuje na zahraničních přehlídkách v květnu na Supermarket Independent Art Fair ve Stockholmu a v říjnu a listopadu v Durden and Ray Gallery v Los Angeles.

Altán Klamovka si klade za cíl vytvořit autonomní výstavní zónu pro české i zahraniční vizuální umělce. Galerie napomáhá jejich profesionálnímu rozvoji. Výjimečnost galerie, i když disponuje malým výstavním prostorem, je v možnosti pracovat se site–specific projekty.

harmonogram výstavní činnosti
kurátorka: Lenka Sýkorová

Darja Lukjanenko (UA): Irij
7. 3 - 19. 4. 2023

Alice Máselníková (CZ, SE): Kde náležíme zemi, a ne naopak
25. 4 - 21. 6. 2023

Altán Klamovka na Supermarket Art Fair 2023, Stockholm, Švédsko
Jana Bernartová (CZ), Petr Dub (CZ), Darja Lukjanenko (UA) a Cameron Tauschke (AU): Searching for lost worlds
11. − 14. 5. 2023

Lucian Sandu Milea (RO)
5. 9. - 15. 11. 2023

Altán Klamovka v Durden and Ray Gallery, Los Angeles, USA
Jana Bernartová (CZ), Jorin Bossen (USA), Petr Dub (CZ), Roni Feldman (USA), Brian Thomas Jones (USA), Jiří Kovanda (CZ,) Karolina Lizurej (PL), Darja Lukjanenko (UA), Jan Pfeiffer (CZ) a Hanna Råst (FI): Searching for lost worlds
22. 10. – 14. 11. 2023

Maja Gade (DK)
21. 11. - 13. 12. 2023