11. Virtuální bienále Praha 2020

  • 11. Virtuální bienále Praha 2020
  • 11. Virtuální bienále Praha 2020
  • 11. Virtuální bienále Praha 2020
  • 11. Virtuální bienále Praha 2020
  • 11. Virtuální bienále Praha 2020
  • 11. Virtuální bienále Praha 2020
  • 11. Virtuální bienále Praha 2020
  • 11. Virtuální bienále Praha 2020
  • 11. Virtuální bienále Praha 2020
  • 11. Virtuální bienále Praha 2020

Jedenáctá mezinárodní přehlídka výtvarného umění a designu v Praze na téma SPOLEČENSKÁ VÝZVA.

Mezinárodní projekt grafického designu, který je rozdělen do svou soutěžních kategorií (profesionální umělci-designéři a studenti vysokých uměleckých škol), je zastoupen umělci z Rakouska, Beloruska, Belgie, Kanady, Číny, České republiky, Ekvádoru, Francie, Německa, Maďarska, Indonésie, Itálie, Mexika, Polska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Tchaj-wanu, Ukrajiny a USA.259 účastníků z 20 zemí; 146 profesionálů; 113 studentů; 49 univerzit.

Galerie Altán Klamovka, Praha, Česká republika, 1 - 30. 12. 2020.

Blue Point Art Gallery (PUNO & Culture Lab Foundation), 27.11.2020 – 27.01.2021.
Katalog WakeUpCall_ebook

Státní historické muzeum na jihu Uralu  v Čeljabinsku, Rusko, 6. Festival současného umění «Debarcader-2020», 3. – 17. 11. 2020.
Online přednáška Lenky Sýkorové 4. 11 v 11hod CET  v angličtině s překladem do ruštiny zde na youtube.

Současně byl projekt představen na online konferenci Perspectives, která se konala ve dnech 22. – 23. 10. 2020.

Autoři projektu: Karel Míšek a Lenka Sýkorová.
Kurátorka projektu: Lenka Sýkorová
Grafická úprava tiskovin: Jakub Konupka

organizační výbor / Karel Míšek (Česká republika, předseda výboru), Lenka Sýkorová (Česká republika) a Jakub Konupka (Česká republika).

Mezinárodní porota / Thierry Sarfis (Francie, předseda poroty), Pekka Loiri (Finsko), Li Xu (Čína), Yasha Rozov (Izrael) a Laze Tripkov (Makedonie).

Rok 2020 se zapíše do historie jako pandemický. Svět globálně čelil nové zdravotnické výzvě v podobě viru COVID-19. Planeta, jak postupovala vlna šíření viru, se zahalila do lockdownu. Sociální distancování a roušky se staly symboly. Žijeme ve velmi zajímavém čase, který nám vystavil nové společenské výzvy. Společenská výzva (Wake Up Call) byla vybrána jako nosné témat pro 11th Virtuální bienále Praha 2020. Do budoucna totiž čelíme cele řadě výzev od hrozeb zdravotních, přes kybernetické útoky až po klimatickou krizi. Možná pravě otočení se do nitra nám poskytuje správný rozměr našeho bytí. Zpomalení a zminimalizovaní podnětů se může stát klíčem pro řešení budoucích světových problémů. V ruku v ruce se krásně ukázalo virtuální prostředí jako hygienický paralelní svět, kde lze pokračoval ve studiu, práci a společenském a kulturním životě. Samozřejmě toto prostředí přináší mnoho negativ, ale je na nás, abychom jim čelili. Kultura i v době lockdownu musí fungovat, protože poskytuje vhodnou možnost psycho hygieny a její rozvoj udržuje společnost v pozitivní kondici, protože umění má potenciál ovlivňovat budoucnost.

Wake Up Call jako téma bylo v rámci vyhlášení opět soustředěno na černo-bílé provedení a s důrazem na kresbu. Ze zaslaných prací dominovalo vyjádření úzkosti z nového normálu, uvědomění si, že život, který jsme doposud měli je křehčí, něž jsme předpokládali. Současně kolekce plakátů poukazuje na celou šíři problémů od sociálního distancování, přes manipulaci různými médii až po nejistou budoucnost. Je jasné, že plakáty dané problémy nevyřeší, ale mohou vizuální formou rozvíjet kritické myšlení, které to dokáže.

Rok 2020 ukázal, jak je bláhové něco plánovat, pokud si pod sebou řežeme větev samotné podstaty bytí – tedy zdraví a přírodu. Na zdravé planetě žijí zdraví lidé. Co lidstvo od nepaměti dokáže, je jistá forma neustálé formy přizpůsobení se a improvizace. Proto i samotný projekt 11th Virtuální bienále Praha plánovaný v pražské galerii Galerie Altán Klamovka se alternativně přesunul na 6tý Festival současného umění Debarcader do Státního muzea jižního Uralu do designové sekce s tématem Čas poté. Současně jsou výherní plakáty vystaveny ve virtuální galerii Blue Point Art Gallery a také spolu s celou kolekcí přehlídky v prosinci v Altánu Klamovka a nonstop zde https://wake-up-call-2020.tumblr.com.

Lenka Sýkorová

Wake-Up_open_Call_cze