Magda Stanová: Travel Guide

  • Magda Stanová: Travel Guide
  • Magda Stanová: Travel Guide
  • Magda Stanová: Travel Guide
  • Magda Stanová: Travel Guide
  • Magda Stanová: Travel Guide
  • Magda Stanová: Travel Guide

vernisáž 19. 8. 2014 v 18:00, výstava do 14. 9. 2014, galerie otevřena v sobotu a neděli 14-18h

kurátorka: Lenka Sýkorová

Magda Stanová je doktorandka v Ateliéru konceptuálního zkoumání Tomáše Vaňka na AVU v Praze. Vystudovala Vysokou školu výtvarných umení v Bratislavě a San Francisco Art Institute. Dlouhodobě se zajímá o grafy, mapy či algoritmy z vědeckého odvětví s přesahem do výtvarného umění, které je svobodnou půdou pro překračování a objevování nových kontextů těchto standardizovaných postupů, které nevědomě či vědomě ovlivňují naše stereotypy chování. Důležitou roli v její tvorbě hraje médium kresby, které využívá i v kontextu mimo výtvarnou oblast. Inspiruje se využitím kresby při každodenních činnostech. Její cykly však nabývají formu až vědeckého záznamu na základě pozorování běžného života. Pro Altán Klamovka připravila výstavní projekt s tématikou cestování, zaznamenávání a poznávání nových míst. Jedná se o soubor Travel Guide, který byl již vystavený v Bratislavě a v Benátkách, ale v Praze bude jako celek k vidění poprvé.

Lenka Sýkorová

Jak bys charakterizovala svou tvorbu?
www.magdastanova.sk

Tvoje současná výstava v Altánu Klamovka. Jak bys ji vysvětlila návštěvníkovi?

Travel Guide je zbierka nenápadných cestovných atrakcií. Obsahuje návody na drobné zážitky vo forme kresieb, krátkych textov a fotografií. Zahrnuté sú Zurich, Lugano, Gandria, Benátky, Montescaglioso, San Francisco, Wichita Mountains, Slippery Rock, Salzburg, Bratislava, Kremnica a niekoľko ďalších. Podobné situácie je však možné nájsť na mnohých ďalších miestach. Kolekcia obsahuje tiež prílohu o cestovaní vo všeobecnosti.

Médium kresby, co pro Tebe znamená?

Kresba má oproti fotografii tú výhodu, že sa v nej dajú vypustiť všetky nepotrebné informácie. Z diagramatickej mapy sa napríklad dá oveľa ľahšie vyčítať kde čo je a ktorou cestou ísť ako zo satelitnej fotografie. Fotografie turistických atrakcií väčšinou prezrádzajú príliš veľa a tým pripravujú o prekvapenie.

Magda Stanová