16. 5 - 3. 7. 2024
kurátorka: Lenka Sýkorová
foto: Markéta Bendová

Sníme o horách. Chceme je dobýt, dosáhnout vrcholu a být králi světa. Ale jak na ně stoupáme, chápeme nekonečnost naší vlastní velikosti a jejich lhostejnost vůči nám. Při procházce průrvami, údolími a převisy, vysoko v pohoří nás drsná krajina přivádí dále do své říše a dále od našeho vlastního světa. Výhled pod námi se tak stává jen prchavým snem, ze kterého není slyšet ani ten nejmenší zvuk.

Susanne Lund Pangrazio

více...

V roce 2024 se kurátorský záměr nadále vyvíjí v návaznosti na aktuální témata v současném umění, jakými jsou udržitelnost (nerůst), zklidnění mysli (zpřítomnění), minimalizace (životní nastavení) a návrat k tradici (hledání kořenů).

Výstavní plán zkoumá fenomény: „současné kresby s přesahy“, možnosti „nezávislého kurátorství“ a různých formátů „spolupráce“ v návaznosti na již vydané čtyři odborné publikace. Prezentovány budou tři sólo výstavy turecké umělkyně Gözde Ju, švédské umělkyně Susanne Lund Pangrazio a polského umělce Konrada Juściński. Současně se Altán Klamovka prezentuje na zahraničních přehlídkách v dubnu na Supermarket Independent Art Fair ve Stockholmu a v září v Interface v Irsku.

více...