28. 8. – 15. 9. 2018
performance 10. 9. 2018 v 18hod.
kurátorka: Lenka Sýkorová
foto: Markéta Bendová

Reportáž Milana Mikuláštíka k výstavě Hiát na Českém Rozhlasu od 54minuty zde: https://prehravac.rozhlas.cz/audio/4015688.

Milan Mikuláštík je na české scéně již etablovanou osobností pohybující se jak napoli aktivního umělce, tak i kurátora. Mikuláštíkova samostatná tvůrčí činnost byla v posledních letech zastíněna aktivním členstvím v umělecko-aktivistické skupině Guma Guar. Dalo by se říci, že se po deseti letech skupinové činnosti vrací k samostatné tvorbě, která je však logicky poznamenána tvůrčí synergií z Guma Guar.

více...

26. 9. - 14. 10. 2017
kurátorka: Lenka Sýkorová
spolukurátor: Milan Vagač
foto: Milan Vagač

ZATIAĽ JE TO TAK AKO TO JE je prezentácia momentálneho stavu pokračujúceho projektu MUST JOON (v preklade z estónčiny Čierna čiara), ktorý začal v roku 2013 v estónskom Tallinne a pokračuje aj dnes. Rozpína sa do rôznych smerov a polôh, plynie, mení tvar, materiál a charakter, no ostáva pri jednom – zachytení momentálneho stavu vedomia - situácie.

V rámci projektu sledování umělců-kurátorů. Více actiongalleries.info

více...

2. 5. - 27. 5. 2017
kurátorka: Lenka Sýkorová
foto: Markéta Bendová

V Altánu Klamovka se Juraj Gábor pokusil naplnit dvě specifika, které mu galerie nabízí. V prvním kroku si naměřil prostor galerie a v axonometrii jej překreslil na technický výkres v rámci jakéhosi iniciačního rituálu, kdy si detailně prostudoval rámec svého tvůrčího gesta v procesu trvání výstavy. V druhém kroku vstoupil do malé „nepopsané“ bílé místnosti a vytvořil si zde detašované pracoviště – dočasný ateliér pro denní tvoření.

více...

Jednodenní akce 25. 4. 2018 od 18:00
Kurátorka: Lenka Sýkorová
Foto: Peter Fabo a archiv autorů

Autorská dvojice David Böhm a Jiří Franta se dlouhodobě zabývá zkoumáním možností média kresby. V Altánu Klamovka v rámci jednodenní akce v tomto duchu pokračují. #nikdo_se_nebude_smát #generace_V #breaking_news #moc_a_nemoc #plivání_na_dálku #nevýhra #hodní_lidé_a_zlý_režim #střední_evropa_a_střední_zájem #zlo_starých #zlo_mladých

 

více...

19. 4. - 21. 5. 2016
kurátorka: Lenka Sýkorová
Foto: archiv autorky

Šárka Koudelová ve své tvorbě, která vychází z malby, koláže, objektu a kresby, pracuje s předvídáním očekávání diváka výtvarného díla. Toto očekávání snoubí s uměleckou invencí, která se od divákova očekávání může radikálně lišit. Paradox chrlení nápadů, které není v možnostech autorky zpracovat, umocňuje experimentováním v materiálech a zkoumá tak možnosti malby třeba tím, že tvoří velmi pomalu. Malbu chápe jako součást vizuální kultury a způsob obrazového myšlení, jehož výsledkem vždy nemusí být závěsný obraz.

více...

7. 3. - 29. 3. 2015
kurátorka: Lenka Sýkorová
foto:
Barbora Kleinhamplová

V Altánu Klamovka Jan Pfeiffer přestavil akci založenou na choreografii, která zapojila okolí galerie tedy parku Klamovka. Choreografie gradovala mezi nečinností a nečekanými shluky železa. Tematicky odkazovala na bitevní klid a vřavu, nalezneme zde ale také prvky agrese a v neposlední řadě i klidu a krásy. Celé akci dominovaly dočasné znaky, které vytvářely vizuální obrazce. Galerie se tak proměnila na zbrojnici a samotný umělecký počin nesl prvky akčního umění. Akce byla neopakovatelná a galerie se stala na dobu výstavy prostorem, kde bylo možné spatřit pozůstatky performance.

více...