Maja Gade: Rozklad klíčení

  • Maja Gade: Rozklad klíčení
  • Maja Gade: Rozklad klíčení
  • Maja Gade: Rozklad klíčení
  • Maja Gade: Rozklad klíčení
  • Maja Gade: Rozklad klíčení
  • Maja Gade: Rozklad klíčení
  • Maja Gade: Rozklad klíčení

21. 11. - 13. 12. 2023
kurátorka: Lenka Sýkorová
foto: Markéta Bendová
video: Tereza Havlínková

Dánskou umělkyni Maju Gade fascinuje krajina a procesy, které ji vytvářejí a mění. Vodu vnímá jako živel, který se krajinou pohybuje, formuje ji, dává ji život a přirozeným procesem eroze a usazeninami ji modeluje a tvoří. Autorku současně zajímá fakt, že člověk ve srovnání s kamenem má sice nad krajinou relativně krátkou časově ohraničenou moc v rámci jednotlivých lidských životů, avšak činy člověka krajinu mnohdy navždy proměňují a ničí. Maja Gade v Altánu Klamovka reflektuje, že galerie je zasazená do parku Klamovka, který je rekreační oázou vytvořenou kultivací předchozí krajiny. Autorka vytváří site-speficic instalaci, kdy navazuje na historii i bezprostřední okolí galerie.

Cyklus Rozklad klíčení vznikl z jejího zájmu, jak se v zemi rozkládají minerály a znovu se stávají stavebními materiály pro nové generace rostlin a po jejich zániku se koloběh opět naplňuje novým cyklem života rostlin. Cyklus, který se zrodil před milióny let a pravděpodobně bude pokračovat i poté, kdyby lidé ze země zmizeli. Železité meteority po kontaktu s vodou vytvořily první chemickou reakci uvolňující kyslík, kterou způsobilo klíčení mořský řas. Země také obsahuje několik různých sloučenin železa, které jí zbarvují. Čerpání železa u rostlin přichází přes jejich kořeny. Na výstavě jsou k vidění kresby a tisky vytvořené z materiálů jako je zemina, železo a rez. Motivy se staly předloha tvarů rostlin a minerální struktury.

Maja Gade žije a pracuje v Kodani a Malmö. Ve svém díle pracuje s přírodninami i artefakty, které byly vytvořeny člověkem, ale v rámci procesu recyklace se do přírody opětovně navrací formou odpadního materiálu. Pracovala na několika uměleckých land artových projektech v Dánsku, Norsku, Itálii a Holandsku. Například v norském Bergenu (2022), Here4 v italském Turíně (2019), Art Month Ameland v Holandsku (2018) a Land Art i Klint v Dánsku. (2017). Vystavovala v muzeích, galeriích a institucích v Dánsku i v zahraničí. Maja Gade vystudovala Jutland Art Academy v roce 2009. Její poslední výstavy byly v Tiger Strikes Asteroids v Los Angeles, Kirsten Kjærs Museum v Dánsku a XM3 room for contemporary art v Aalborgu, Dánsko. Absolvovala stáže v Berlíně (2018) a Lipsku (2018/2019). Rozklad klíčení je její první výstava v České republice.

Lenka Sýkorová

Maja-Gade-catalogue